جشنواره ها

اسکار

درتمام این سال‌ها، جایزه اسکار نشان دهنده وضعیت کلی سینما بوده و به عنوان پاداشی به فلم‌ها، بازیگران و کارگردانانی که دستاورد‌های پایداری داشته اند اهدا شده است.

تاریخچه: اولین مراسم اسکار در روز پنج شنبه، 16 می 1929 در هوتل روزولت در‌ هالیوود به افتخار فلم‌های برجسته سال 1927 و 1928 برگزار شد از 1934 سال تقویمی در نظر گرفته شد و تا امروز هم پا برجا ماند.

نشانه: اسکار؛ تندیسی از یک مرد است که شمشیری به دست دارد و روی یک حلقه فلم ایستاده است. طولش 13 اینچ و وزن آن 11 پوند است.  

زمان برگزاری: 22 فبروری
مقررات: یک فلم باید در سال قبل (از نیمه شب اول جنوری ؟  تا نیمه شب 31 دسامبر) در لس آنجلس و کالیفرنیا نمایش داده شده باشد تا شرایط شرکت را داشته باشد. یک فلم باید «فلم بلند» (حداقل 40 دقیقه) باشد تا برای کسب جایزه شرکت داده شود.

جوایز: اسکار تنها جایزه ای است که در همه بخش‌ها و به صورت کامل اهدا می‌شود، حتی بهترین ترانه هم از این قاعده مستثنی نیست.

 کان

جشنواره فلم کان برای اولین بار در شهر کان در جنوب فرانسه در سپتامبر ۱۹۳۹ برگزار شد، اما پس از آن تا پایان جنگ جهانی دوم برگزاری مجدد این جشنواره متوقف ماند. در دهه ۱۹۵۰ میلادی زمان برگزاری جشنواره، از ماه سپتامبر به آفریل  تغییر یافت و از سال ۱۹۵۵ میلادی، نخل طلا به عنوان جایزه اصلی جشنواره کان معرفی شد. برنامه‌های این جشنواره از هفت بخش اصلی تشکیل شده‌است که شامل بخش‌های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فلمهای کوتاه)، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فلم می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فلم کان محل بسیار مناسبی برای تهیه کنندگان سینما از تمام نقاط جهان است که در آن فرصت می‌یابند تا فلم‌های خود را به شرکت‌های عظیم فلمسازی عرضه کنند.

جشنواره کان بزرگ‌ترین جشنواره بین‌المللی است که بیش از 30 هزار نفر از متخصصان، ستاره‌های سینما، کارگردان‌ها، پخش کنندگان، خریداران و خبرنگاران در آن شرکت می‌کنند و سختگیرترین جشنواره جهان است.

زمان برگزاری: از 11 تا 22 می

مقررات: مهم ترین شرط جشنواره این است که اولا فلم باید 12 ماه پیش از ارائه به جشنواره ساخته شده باشد و به جز نمایش در کشور سازنده در جشنواره‌های دیگر نمایش داده نشده و اولین نمایش خارجی‌اش در کان باشد. بخش‌ها: هفت بخش اصلی دارد، بخش‌های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فلم‌های کوتاه) هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فلم..

مکسیکو

 برلین

جشنواره بین‌المللی فلم برلین یا برلینا له در کنار جشنواره فلم ونیز و جشنواره فلم کان، مهم‌ترین رویداد سینمایی اروپا به شمار می‌رود.

تایخ تاسیس: از 1950 در برلین غربی آغاز شد نشانه: خرس نمادی از شهر برلین زمان برگزاری: 10 تا 20 فبروری مقررات: مقرراتی که در ونیز وجود دارد، در برلین هم اعمال می‌شود و علاوه بر این، سازنده فلم باید پوستر، هزینه ساخت فلم، بیوگرافی،‌ فهرست عوامل و خلاصه داستان فلمش به همراه فورم شرکت را برای جشنواره ارسال کند. بخش‌ها: بخش اصلی مسابقه بین الملل، بخش ویژه برلین، سینمای امروز آلمان،‌ پانوراما، فلم‌های کودکان، فلم‌های کوتاه، نسل جدید سینمای آلمان و بخش مرور

جوایز: خرس طلا و نقره برای بهترین فلم و کارگردانی در بخش مسابقه بین المللی و جایزه تدی در بخش پانوراما، کودکان و فلم کوتاه و کمک هزینه 50 هزار دلاری برای ساخت فلم. 

 ونیز

قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی دنیا و یکی از بزرگترین ‌ جشنواره‌های سینمایی جهان است

تاریخ تاسیس: اولین بار در 1932 میلادی برگزار شد. نشانه: شیر بالدار زمان برگزاری: اول تا 11 سپتمبر مقررات: فلم‌های کوتاه با زمانی کمتر از 30دقیقه پذیرفته می‌شوند. همه فلم‌ها باید به زبان اصلی و با زیرنویس ایتالیایی ارائه شوند و فلم‌های ایتالیایی هم باید زیرنویس انگلیسی داشته باشند. فلم‌ها باید پس از اول سپتمبر دو سال قبل تولید و در هیچ جایی به نمایش در نیامده باشند. بخش‌ها: بخش اصلی مسابقه فلم‌های بلند و کوتاه و بخش جنبی انجمن منتقدان فلم ایتالیا که هفت فلم بلند را برای ارائه در بخش هفته منتقدان انتخاب می‌کند. جوایز: شیر طلایی برای بهترین فلم بلند سینمایی، شیر کور تو کور تیسیمو برای بهترین فلم کوتاه سینمایی، شیر نقره ای و جایزه ویژه برای بهترین کارگردانی و جایزه کاپولا ولپی برای بهترین بازیگر در نظر گرفته شده است. علاوه بر این در بخش جنبی هم جوایزی اهدا می‌شود.

گلدن کلوب
تورنتو