دومین جشنواره حقوق بشردر کابل

 

 ۵ اکتوبر (۲۰۱۳) دومین دور جشنوارۀ حقوق بشر افغانستان رسما در سالن لیسۀ استقلال شهر کابل به میزبانی مرکز فرهنگی فرانسه گشایش یافت.

این جشنواره به یاری یوناما دفتر نماینده گی سازمان ملل متحد برای افغانستان، ریاست افغان فلم، سفارت هالند در کابل و تعدادی از نهادهای اجتماعی و حقوق بشر افغانستان راه اندازی شده است که قرار است برای ۵ روز در شهرهای کابل و بامیان الی ۱۱ اکتوبر سال روان ادامه یابد.

به این جشنواره که از داخل و خارج کشور بیشتر از ۳۰۰ فلم فرستاده شده بود، هیأت گزینش تنها بیشتر از۶۰ فلم را در سه کتگوری فلمهای داخلی (بخش اصلی)، فلمهای بین المللی (بخش اصلی) و فلمهای هم در بخش رقابت فلمهای دانشجویی برگزیده شده اند.

دراین جشنواره در بخش بین المللی از کشور کانادا نیز در میان چند فلم دیگر از کشورهای هند، ترکیه، روسیه، اسرائیل، آذربایجان، آیرلند، قیرغزستان، ایران، دنمارک، تاجیکستان، هند، ایتالیا، امریکا و ارمنستان نماینده گی می کند.

کار این جشنوارۀ طی محفل باشکوهی حوالی ساعت ۳ بعداز ظهر با سخنرانی آمر بخش مرکز فرهنگی فرانسه افتتاح گردید با فلم "وژمه" از ساخته های برمک اکرم به نمایش گذاشته شد.

دراین جشنواره یک هیأت داور بین المللی حضور دارد که در میان آنها جان برگن از بریتانیا، عتیق رحیمی از فرانسه، خانم لتیکا از کشور هند، شوکت امین از کردستان عراق قرار دارند.

۵ اکتوبر ۲۰۱۳
کابل - افغانستان